Zahradní skleníky Gampre Sanus, Kinplast

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní Agrosféra

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Velmi si vážíme, že jste si vybrali právě náš eshop a pevně věříme, že budete spokojeni.

Chov kachen a hus

Chystáte se na chov kachen, ale nemáte nejmenší ponětí, co je všechno potřeba? Jaké druhy kachen si můžete pořídit, kolik jich zvládnete?

Chov kachen je oblíbený, ale mnoho lidí se ho stále obává, i proto, že toho o něm moc neví.

Chov kachen, hus, indických běžcůChov kachen je dost jednoduchý, hlavně při volbě vhodného plemene.

Je to nenáročný vodní pták. Kachny jsou v principu všežravci, zkonzumují tedy vše od trávy, obilí až po hmyz nebo slimáky.

Pro zahradu jsou vítanými likvidátory různých hmyzích a jiných škůdců a současně i jako živé sekačky. Navíc, jejich řídký trus blahodárně působí na rostlinstvo coby vydatné hnojivo. Je-li třeba se kachního trusu zbavit, stačí plochu lehce pokropit vodou a je vyčištěno.

Naše základní rady jak chovat kachny pomohou při začátcích.

Někteří chovají kachny jako mazlíčky pro zábavu, jiní pro maso, vejce, peří, někteří dokonce jen pro ozdobu své zahrady a rybníčku. Ať už se rozhodnete chovat kachny z jakéhokoliv důvodu, určitě jako začátečníci tápete, jak vlastně vykročit, co bude potřeba a jak zařídit, aby byla kachna domácí v bezpečí. 

Ujasněte si, proč chcete začít s chovem kachen.

Nejprve si ujasněte, proč si kachny vlastně pořizujete. I když chov kachen není příliš náročný a pro začátečníky je tudíž ideální, rozhodně jim budete muset věnovat svůj čas a péči. Jestli se rozhodnete chovat kachnu pro maso, vybírejte mezi masitými plemeny. Počítejte pak s menší snáškou vajec. Jestli vás zajímají spíše vajíčka, pak se dívejte po nosných. Velmi oblíbená je kachna domácí, kterou uvidíte na mnoha vesnických dvorech či zahradách.

Chov kachen ze začátku nepřepalte

Pokud si nejste jistí, jestli na vás nebude chov příliš náročný, pak se nehrňte do velkého stáda. V kachním hejnu není potřeba mít kačera, protože kachny si vystačí naprosto samy. Ze začátku zkuste třeba jen 3 kachny a postupně počet můžete navyšovat.

Kachna domácí potřebuje travnatý prostor

Kachny jsou všežravci, takže snědí nejen zrnitou směs, ale také hmyz. Pochutnají si rády na různých broucích, žížalách i slimácích. Pro některé chovatele je tedy chov kachen velmi užitečný, protože se tak na zahradě můžete zbavit škůdců.

Aby měly kachny pestrý jídelníček a měly se čile k světu, pak je nechte pohybovat se na travnaté ploše. Kachny tak budou mít snadný přístup k nutričně bohatému jídlu.

Postavte jim bezpečný přístřešek

Kachny se také občas potřebují někde schovat před nepřízní počasí a večer potřebují v bezpečí složit hlavu. Především jestli chcete chovat kachny pro vejce, je nutné jim zajistit vhodné obydlí, kde budou moci bez stresu snášet vajíčka. Jako podestýlku můžete pro přístřešek použít seno nebo slámu, aby byly kachny v teple. Navíc budou kachny chráněny v noci před predátory, jako je třeba liška. K tomu všemu nemají kachny rády vítr, takže je přístřešek ochrání i tímto způsobem.

Kachny krmíme kvalitní krmnou směsí

Aby byly kachny zdravé uvnitř i navenek, je potřeba dodávat jim jen kvalitní krmnou směs, obilí, kukuřičný šrot. Krmné směsi obsahují všechny potřebné vitamíny a látky, které kachna potřebuje pro své zdraví. Proto jejich jídlo nikdy nepodceňujte.

Chleba a domácí zbytky nepatří do zdravého jídelníčku

Mnozí začátečníci by si mohli myslet, že starý a namočený chleba bude pro kachny dobrou volbou. Opak je ale pravdou. Kachní jídelníček by rozhodně neměl mít na seznamu chleba nebo třeba také rohlíky. Důvodem je, že jim neposkytuje žádnou nutriční bohatost, navíc škodí jejich střevům.

Kachna vyžaduje dostatek vody

Jelikož je kachna vodní pták, není divu, že voda je pro ni základem. Neslouží jen jako zdroj pití, ale kachny si veškerou potravu máčí ve vodě. Ideální proto je, když budou mít kachny k dispozici rybníček. A pokud tomu tak není, pořídíme velkou napáječku, kterou alespoň dvakrát denně vyměníme, aby byla voda čistá a čerstvá. Kachny, které mají přístup k vodě, se také lépe starají o peří.

Jak chovat kachny bez nemocí?

I když se budete o kachny starat pečlivě, může se stát, že onemocní. Mezi nejčastější nemoci patří mor kachen neboli herpesvirová enteritida. Původcem je DNA virus, který se šíří přímým i nepřímým kontaktem. Příznakem je hlenovitý výtok z očí, výtok z nosních otvorů, vodnatý průjem. Nakažená kachna se ale vůbec nemusí projevovat ničím zvláštním. Prvním projevem může být až náhlý úhyn zvířete. A jak chovat kachny bezpečně? Základem je čistá voda, kvalitní krmení a suchá podestýlka.