Zahradní skleníky Gampre Sanus, Kinplast

Skleníky Gampre Sanus

Skleníky Kinplast

Zahradní Agrosféra

Fóliovníky, pařníky

Pěstování zeleniny

Zavlažování skleníku, automatické

Menu
Váš košík

Velmi si vážíme, že jste si vybrali právě náš eshop a pevně věříme, že budete spokojeni.

Hydroponické pěstování

Proč začít pěstovat hydroponicky? Velká většina zeleniny a dalších rostlin, která je pěstována hydroponicky, může růst v hydroponii i v půdě. Mezi výhody patří rychlejší růst rostlin, větší výnosy, absence škůdců a menší náchylnost k chorobám.

Hydroponie – jistě již máte na mysli místo a široké možnosti pěstování: skleník, balkon, terasu, zahradu... My  máme řešení.

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku.

Hydroponicky je možné pěstovat téměř všechnu zeleninu - saláty, rajčata, okurky, papriky apod., nebo jahody.

Užitkové rostliny ve sklenících se také pěstují hydroponicky buď v minerální plsti, nebo v roztoku na "tenké vrstvě". V těchto systémech voda cirkuluje, mimo záhony se zpět vrácený roztok filtruje, okysličí, doplní se živiny, upraví pH a teplota. Podle systému a účelu pěstování se přidávají hnojiva.

Nečekejte na jaro – začněte růst v hydroponii ještě dnes!

Pro pěstitele nikdy nebyla lepší nebo vzrušující doba, aby si vyzkoušeli hydroponii. Nyní, více než kdy jindy, hledají pěstitelé řešení problémů, které trápí zahrádkáře desítky let, a hydroponie může být právě tou nejlepší odpovědí, se kterou jsme zatím přišli. Pokud hledáte způsoby, jak snížit své provozní náklady, prodloužit vegetační období a maximalizovat zisky ve vašem skleníku, kontaktujte nás a podívejte se, co vám můžeme nabídnout, abychom vám mohli zařídit hydroponii. Může to být jen to nejlepší rozhodnutí, které uděláte po celý rok.

Jestliže první „zemědělská revoluce“ začala, když lidé začali pěstovat plodiny v hlíně, pak se objevil skleník a vzápětí druhá revoluce může být právě tehdy, když jsme je začali zeleninu z hlíny úplně vytahovat.

Mluvíme samozřejmě o hydroponii – revoluční bezpůdní metodě pěstování zeleniny, která spustila novou vlnu vzrušení i mezi zahrádkáři.

Jeden z hlavních důvodů zájmu o hydroponii: většina moderních systémů je navržena tak, aby nejen zvyšovala zisky, ale také snižovala dlouhodobé náklady. Ať už je to šetřením zdrojů nebo odstraněním tradičně časově náročné ruční práce, zítřejší pěstitelé mají na hydroponické technologii hodně rádi.

Zde je pohled na několik hlavních způsobů, jak hydroponie pomáhá pěstitelům snižovat dlouhodobé provozní náklady, a proč je právě čas, abyste svůj pěstitelský provoz nastavili pomocí hydroponického systému.

1. Zlepšení účinnosti vody

Pěstitel, který pracuje s rostlinami v tradiční hlíně, může obvykle očekávat, že ztratí značnou část vody, kterou nanosí k rostlinám, protože odteče. Nejen, že to může vést ke zbytečné práci, ale také to představuje ztrátu provozních zisků, která byla tradičně považována za nevyhnutelnou. Vzhledem k tomu, že hydroponie eliminuje potřebu výsadby do půdy nebo do země a využívá vodu samotnou jako hlavní pěstební médium, tyto systémy pěstitelům výrazně usnadňují snížení odtoku vody a zvýšení účinnosti vody sezónu po sezóně. Veškerá voda ve vašem hydroponickém systému existuje v uzavřené smyčce, což znamená, že téměř každá kapka je využita v maximální míře, aniž by byla ztracena gravitací nebo jinými žíznivými rostlinami.

2. Maximalizujte ziskový prostor

Jedním z největších problémů, které slýcháme od pěstitelů, je, že se snaží najít rovnováhu mezi „příliš mnoho plýtvání půdou“ a „příliš malým prostorem pro růst rostlin“. Přidejte k tomu obvyklý neproduktivní prostor přítomný v mnoha tradičních pěstebních provozech a může být obtížné dosáhnout tohoto sladkého bodu, pokud jde o zisky na čtvereční metr. To je důvod, proč mohou hydroponické systémy – se svými kompaktními rozestupy a vysoce efektivním využitím vodorovného půdního prostoru – nabídnout velké zvýšení produktivity na čtverečních stopách ve vašem skleníku tím, že odstraní plýtvání prostorem ve prospěch čistých, kondenzovaných pěstebních ploch. Pěstitelé jsou schopni produkovat větší a lepší sklizně při použití stejného množství půdy.

3. Snížení počtu škůdců a nemocí

Téměř při každém tradičním pěstování zůstává půda jedním z hlavních cest pro škůdce, choroby a další škodlivé patogeny, které se dostanou k vašim rostlinám. Ať už je to způsobeno odtokem vody z postiženého pole jinde nebo prostě přirozeným rytmem zdraví půdy, pěstování v zemi téměř vždy vystaví rostliny riziku chorob a škůdců – zatímco hydroponie na druhou stranu může pomoci právě to. Hydroponický systém je uzavřený systém, což znamená, že by neměly existovat žádné snadné vstupní nebo výstupní cesty pro škůdce, choroby, plísně nebo jiné patogeny, které by se vůbec dostaly k vašim rostlinám. Vaše plodiny by měly zůstat bez škůdců podstatně snadněji než plodiny pěstované v půdě. To znamená značné úspory na prevenci škůdců a výrazně snížené riziko ztrát v důsledku choroby nebo kontaminace.

4. Není potřeba boj s plevelem

Škůdci a choroby nejsou jedinými útočníky, kteří chtějí využít vaše rostoucí plodiny. Při výsadbě do půdy se plevel může vplížit do záhonů rychleji, než je stačíte vytrhnout. To může zabrat čas, práci a pozornost, kterou byste jinak nemuseli šetřit. Vzhledem k tomu, že hydroponické systémy jsou bez půdy a uzavřené, plevel nebude mít vůbec šanci se usadit ve vašich plodinách. To znamená, že můžete strávit méně času starostmi s plevelem a jinými organickými vetřelci, kteří vám udusí úrodu, a více času tím, že zajistíte, aby vaše sklizeň byla tak plná a krásná, jak je to jen možné.

5. Pěstujte výnosnější rostliny venku i ve skleníku

Když se rozhodnete pěstovat v zemi, často to znamená vybrat pouze ty plodiny, které ve vaší oblasti s největší pravděpodobností uspějí. Ne každá půda je vhodná například pro pěstování vinné révy, zatímco klimatické podmínky a teploty mohou ztížit pěstování i základních plodin ve zvláště chladných oblastech nebo oblastech náchylných k bouřkám. Na druhou stranu hydroponie nespoléhá na správné fungování vnějších podmínek. To znamená, že se správným hydroponickým nastavením se můžete zaměřit na pěstování ještě výnosnějších plodin než kdykoli předtím a nastavit se tak, abyste zvýšili zisk na čtvereční matr a snížili plýtvání energií, když přijde čas na sklizeň.

6. Čtyřsezónní zemědělství

Pěstitelé byli příliš dlouho spoutáni měnícími se ročními obdobími a proměnlivým počasím, když se rozhodovali, kdy a kde budou pěstovat své plodiny. V severních klimatech nebo oblastech, kde je pravděpodobné, že budou bouře, to tradičně znamenalo omezení vegetačního období na jaro a léto nebo omezení toho, co lze úspěšně pěstovat na podzim a v zimě. Protože hydroponické systémy umožňují rovnoměrnou kontrolu nad teplotou, úrovní živin, vlhkostí, větráním a dalšími faktory každý den, nemusí pěstitelé, kteří se rozhodnou pro hydroponii, omezovat své zimní nebo podzimní plodiny pouze na ty, které pravděpodobně přežijí v chladném počasí. Neváhejte a pěstujte rajčata v lednu – díky vašemu hydrosystému mohou být dokonce šťavnatější než kdykoli předtím.